Ochronka polska w Lauental

Początki działalności opiekuńczo-wychowawczej nad polskimi dziećmi w Letnicy sięgają roku 1935 r.  Wówczas powstała ochronka, która znajdowała się przy ul. Uczniowskiej 41. Korzystały z niej zwłaszcza rodziny kolejarzy, zatrudnionych na pobliskiej stacji Zaspa Towarowa.

Zarządem ochronki zajmowała się organizacja Macierz Szkolna, odpowiadająca za polskie placówki edukacyjne na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Interesujące są jej zasady kierujące wychowaniem dzieci na terenie placówek przedszkolnych. Organizacja krzewiła oświatę w duchu chrześcijańskim i narodowym poprzez zakładanie i prowadzenie instytucji wychowawczo-oświatowych, ochronek, szkół powszechnych, seminariów nauczycielskich, szkół średnich (w tym progimnazjów i gimnazjów) i szkół wyższych, organizowała czytelnie, biblioteki, uniwersytety ludowe, urządzała odczyty, przedstawienia, wydawała i rozpowszechniała książki.

Nauczyciele skupieni w Macierzy Szkolnej składali następujące ślubowanie: „Bronić będziemy na każdym kroku duszy dziecka polskiego przed germanizowaniem i szerzyć wśród ludności polskiej w Gdańsku znajomość ojczystego języka i kultury; rozniecać będziemy w sercach jej miłość do Ojczyzny i budzić stale i systematycznie poczucie godności narodowej. Tak nam dopomóż Bóg!”
W ochronkach przebywały dzieci od 3-6 lat codziennie przez 7-8 godzin i pobierały naukę w języku ojczystym. Zajęcia obejmowały szeroki zakres wychowania z uwzględnieniem imprez patriotycznych. Starając się rozbudzić wśród najmłodszych ducha polskości uczono wierszy, piosenek, tańców ludowych z różnych regionów kraju. Okazjami do publicznych występów były: Boże Narodzenie, wiosenne święto „Dzieci dla dzieci”, rocznica Konstytucji 3-go maja, czy imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Jedna z wychowawczyń wspominała: „największą uwagę w mej ochronce poświęcam nauce języka ojczystego, którym dziatwa dość dobrze włada, kilkoro dzieci z rodzin zupełnie zniemczonych nawet poprawnie nauczyło się mówić po polsku. Jest to miłą nagrodą za mój trud”.

Macierz Szkolna wspólnie z Naczelnym Komitetem Opieki nad Ochronkami, w ramach hasła „Tydzień polskiego dziecka w Wolnym Mieście Gdańsku”, organizowała wyjazdy do pobliskiej Gdyni dla dzieci oraz imprezy dla rodziców oraz innych rejonów kraju.
ks. Zbigniew Drzał