Komunikat Wielki Czwartek

K O M U N I K A T
Wielki Czwartek 2020

1. Do przekazanego wczoraj Orędzia Wielkanocnego Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego załączamy Słowo Księdza Arcybiskupa, w którym z okazji Wiel-kiego Czwartku przesyła wszystkim braciom w kapłaństwie zapewnienie o bli-skości i modlitwie. Kilkuminutowy film znajduje się na stronie Gdańskiego Gościa Niedzielnego.

2. Podajemy również kalendarium liturgicznej posługi Księży Biskupów w trakcie Triduum Paschalnego. Zostało ono zamieszczone na stronie Archidiecezji Gdańskiej.

3. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych z dnia 9 kwietnia 2020 r. nadal obowiązuje prawo, na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć wię-cej niż pięć osób, wyłączając z tej liczby osoby posługujące. Ograniczenie to zostało przedłużone do 19 kwietnia 2020 r. Przypominamy, że Msze Święte mają być sprawowane w pierwszej kolejności z udziałem osób zamawiających intencję lub osób wcześniej zgłaszających się do duszpasterzy. Nadmieniamy, że liturgie bez udziału wiernych, są sprawowane tylko w czasie Triduum Pas-chalnego (Msza Wieczerzy Pańskiej, Liturgia na cześć Męki Pańskiej i Wigilia Paschalna).

4. Wielkoczwartkowa celebracja pamiątki ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa jest okazją do wyrażenia słów braterskiej jedności i wdzięczności za trud posługi podejmowany w trudnej sytuacji epidemii. Wierzymy, że po-mimo braku możliwości spotkania się na sprawowaniu Mszy Świętej Krzyżma, łączy nas głęboka więź Chrystusowego kapłaństwa. Życzymy, aby radość z kapłańskiej służby dodawała jeszcze więcej sił do podejmowania ofiarnej po-sługi wobec Ludu Bożego.

Znak: III D 2 a – 35/2020